Radi pats, ROTAĻA

“Big Elf tree” – Jeb lielā Elfa koks!

4. marts, 2019

Bija pāris dienas pirms Valentīna dienas un es vēlējos uzveidot – Māju no lietota kartona : sirds formā, jo Helga atteicās doties uz skolu izdomājot visādus iemeslus,  un viņas sirds skolotājai bija atvaļinājums..  UN man patiesi, patiesi patīk.. reizēm – kaut ko uzveidot kopā ar bērniem.. lai pēc tam tie paši spēlējas.. , bet es varu darīt savas garlaicīgās lietas.. + ikreiz, kad mēs kaut ko uzveidojam kopā – tas iedvesmo meitenes darboties pašām un rodas pieredze.. kā .. ne tikai vēlme.

Vērojot mani zīmējam skici.. Helgai tapa savējā.. ik pa brīdim viņa skatās tādu multfilmu kā ” Little Kingdom” par feju un elfu. Un tur Elfa ģimene dzīvo kokā.. tieši tādā, kā arī es biju iztēlojusies bērnībā dzīvojam jebko.. un būšu godīga.. iztēlojos vēl ar vien. Un vēl godīgāk – sapratu, ka viņas skice ir daudz labāka par manu! Jo Koks un Trepes , slidkalniņš..

Pēc būtības tā ir 85% “Zero waste” vai reciklēto materiālu Māja. Nepieciešams ir kartons no kura veidot formu un kartona iepakojums, kurš ir izmērcēts un sablenderēts..(iespējams, ka var arī līmēt tā pat no avīzēm..) Bet man jau krājumos bija sablenderēti – Kellogs iepakojumi un citi papīra joki.. Iespējams ir iztēloties grūti – “Kāpēc, lai kādam būtu mājās izkaltēta un iepriekš sablenderēta papīra masa?”  Nu tāpēc, ka man patīk reizēm- kaut ko no lietota papīra uzveidot kopā ar bērniem, un parādīt bērniem, ka var uzveidot kaut ko – no materiāla, kuru mēs metam ārā – un šoreiz tā ir māja.

Kaste smalka mājai – no Berlīnes vedusi man mezglošanai krāsainos diegus un pirms tam Pirms Berlīnes bijusi Turcijā, jo uz kastes bija saglabājušās uzlīmes..  Papīrus sablenderējot – es izspiežu lieko ūdeni kā biezpienu nokāšot,vai sieru sienot.. marlē vai dvielī.. un tad sakalst tādās pikās..  var stāvēt mūžību un lietot – kad vien ievajagas..

PVA Līme un ūdens.. Formas griezām uz aci – neko nemērot.. Pieskavojām pie Milzīga dēļa(kuru gan nopirkām t/c Kurši) . Tajā mirklī lietoto materiālu daudzums samazinās, bet mums nebija pacietības gaidīt kādu dēli no darba vai laukiem un vajadzēja – tūlīt un tagad.

Otrajam stāva pamatam izmantojām – otreiz lietotos bambusus.. vai pat vairākkārt.. – kuri nāk līdzi parasti Augiem un tos pieliekam, lai kaut ko atsietu.. vai stutētu .

Arī Emīlija palīdzēja mums pašā grūtākajā – sākumposmā, kad nemaz nebija pārliecības, vai tas rīt no rīta būs nokritis vai nē..Un No sirds iesaku – nelikt kartonu paralēli grīdai, kā to mums ieteica .. Jo tad viņš no tās mitrās masas sašķiebjas, bet vertikāli stāvot.. lai arī grūtāk lipināt.. – tas turas labi..

Lipināšanu mēs paveicām – trīs kārtās.. kad pirmā kārta bija sakaltusi (vismaz 5dienas), tad turpinājām.. un atkal gaidījām, kad patiesi pilnībā izžūst.. un pielabojām vietas,kurās bija radušās plaisas..  un pēdējo kārtu – jau iztaisnojot visu, kas bija šķībs..

Tas vienozīmīgi prasa pacietību.. Bet sešgadniekam! šī bija fantastiska nodarbe – mēneša garumā..

Krāsojām ar Ūdens emulsijas toņiem, kurus var nopirkt – jebkurā celtniecības veikalā, tie ir toņi, kurus liek klāt pie sienas krāsām.., kad krāso piemēram tapetes..

Un ļauties katrai -idejai nav iespējams, bet ja kāds vēlas uzzīmēt uz sienas ornamentus, bet mazākais iesaka zīmēt ziedus..

Izgriezt sirdīm trafaretus no līmlentas.. un ļaut – lai tik zīmē.. un krāso un plēš! vesela dzīvokļa remonta pieredze!

Valters lieliski māk piegriezt tepiķus.. skatuvēm ! un Tika galā arī ar šķību, greizu, nepareizu Elfa koka mājas grīdu..

Māja jau bija nokrāsota un sienas izžuvušas.. – un pasūtītās leļļu mēbeles no www.dollshouse.com tika atvestas – īstajā mirklī! Katram ir savas vājības.. un mana noteikti ir mazas , miniatūras mēbeles!   Cēlām no kastēm laukā un meitenēm ar acīm ciet bija jātausta un jāmin.. kas tas ir , ko rokās tur .

Aizkari no sen glabātiem atgriezumiem.. āķīši viegli ieskrūvējas kartona sienās.. un stabili arī, jo iziet līdz pat salipinātās masas kartonam..

Pāris palagu un matracīšu, jo visiem nav kur gulēt un gulta atnāk , bez veļas..

Un viss Notiek! Varam kopā izspēlēt lomu spēles.. vai arī es varu mezglot un kāds blakus it nemaz nesūdzas, ka ir garlaicīgi ..

Šādi top papīra masa.. – visus kartona iepakojumus, papīrus.. saplēšam.. pārlejam ar karstu ūdeni, pamērcējam.. var arī pavārīt, lai paliek mīkstāks.. un pazūd izlijušas pārtikas vielas vai kas cits.. .  un blenderē (dodot blenderim arī atelpu)  un tad nokāš – Lieko ūdeni.

Beigās pielīmēju – sakaltušus priežu zarus, kuri aplipināti ar papīra masu.. izmantoju stieples un otrā stāva pamatbambusus, lai būtu pie kā piestiķēt , kamēr sakalst līme..

Iztaisnoju – no mitruma sašķiebtās durvju un logu sienas, un balkonu.. pievienoju pasūtītās trepes un gaidam.., kad sakaltīs, lai atkal var krāsot un kokam lapas audzēt.

Ja pasūtīto – Liftu un Slidkalniņu.. es nevarēju uzveidot! Es patiesi atzīstos, ka man tam nebija laika un jaudas.  Tad šūpuļtīklu uzvīt sanāca , kamēr ēdu brokastis..

Un mazais ķengurs no Polijas – ir pārlaimīgs par dzīvi Latvijā! Pašam savā kokā, kas vēl vakar bija plānots, ka būs Ozols, bet tā kā ozolu lapas mums nebija.. bet darbistabā atradām Mākslīgos ziedošos ābeļu zarus no Lakstos. – tad Helga teica, ka tā būs ziedoša Ābele! un atvedīšot vēl arī ābolus, kuri tirgotavas zemākajos plauktos stāv .. un līmēsim klāt!

Es spiežu karsto līmi un Helga uzliek – mākslīgo zāli.. tā veikalos pārdodas tādos smieklīgos kvadrātos, kā Lieldienu dekori.. un mēs izjaucam.. un esam pielietojušas arī mūsu otrajai mājai, kura tapa pirms dauudziem gadiem kopā ar Lielo meitu veidojot viņas princešu māju. Un jā! ja septiņus gadus stāv plauktā zāle – astotajā.. noteikti noder! 🙂

Helga reizēm izvairās lietot karsto līmi, ja nav drošs pamats. Jo karstā līme.. patiesi ir karsta.

Es izkrāmēju – visas mēbeles, lai izsūktu paklāju.. bet tur ievācās Minkas! Tad jau patiesi laba māja! Un mums nemaz nav žēl.. JO svarīgākais , lai ir apdzīvota.. un, lai notiek piedzīvojums.

Un Lai arī Māja var būt – pilnīgi no jebkā! Es ticu, ka mirklī –  kad bērna rotaļlietās iekļaujam tādu lietu, kā svečturis un šūpuļtīkls.. rodas pavisam citi stāsti. Bet varbūt – tos stāstus vajag mums vecākiem..  UN pat ja tā ! Es no visas sirds varu teikt, ka rotaļlietas var izveidot no krāmiem.. no kaut kā lietota, kaut kā veca, kaut kā kādam nevajadzīga.. un pievienojot pāris jaunas detaļas.. izdodas atvērt arī savas fantāzijas sienas.. plaši vaļā.

Bet tā kā mūsu ģimenes galva teica, ka nevajag visu māju piebāzt ar krāmiem.. tad šī māja ceļos uz Laukiem! Nu ne jau šodien.. un ne jau rīt.. Bet leļļu mājai noteikti ir jāstāv vietā.. kur to nemaz tik bieži nesatiek..  , lai katru reizi kā brīnumu ieraudzītu.. un vasaras kopā piedzīvotu.

Līdzigi raksti

Komentāru nav

Pievienot komentāru